بیماریهای کبوتر

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
كبوتر سالم كبوتري است كه در حالت طبيعي آرام با درجه حرارت معتدل و نبضي منظم و ظاهري طبيعي باشد اما كبوتر بيمار را با اولين نگاه مي توان شناخت زيرا افسرده بوده و از ديگر كبوترها گوشه گيري مي كند ، غذا نمي خورد و حالت مدفوع و ادرار آن طبيعي نيست و درجه حرارت بدن و نبض و تنفس آن نيز متغير است.
عوامل بيماري زا به دو بخش تقسيم مي شوند:

- عوامل مستعد كننده ي بيماري
- عوامل اصلي بيماري

عوامل مستعد كننده در ابتدا مقاومت بدن را كاهش داده و پرنده را مستعد بيماري مي كند ولي عوامل اصلي موجب تظاهر بيماري در بدن پرنده مي شود.

عوامل مستعد كننده ي بيماري در پرنده:
1- سن كبوتر
معمولا برخي بيماري ها در جوجه ها بيشتر از پرنده بالغ مشاهده مي شود و برخي ديگر از بيماريها  پرنده بالغ را بيشتر مبتلا مي نمايد.

2- جنسيت كبوتر
برخي بيماري ها به علل مربوط به فيزيولوژي پرنده در جنس ماده و برخي در جنس نر بيشتر اتفاق مي افتد.

3- تغييرات جوي و محيطي
تغييرات جوي و محيطي مخصوصا در هنگامي كه پرنده از يك محيط با آب و هواي گرم به محيط ديگري با آب و هواي سرد منتقل مي شود ميتواند مستعد بيماري در پرنده باشد.

4- عوامل وراثتي
در مورد وقوع برخي از بيماريها در پرنده ، زمينه ارثي در آن لازم است

5- بيماري ها
در برخي موارد تعدادي از بيماريها مي تواند زمينه ساز وقوع بيماري ديگري در پرنده باشد

 عوامل اصلي بيماري:

عوامل فيزيكي (مانند افتادن از بلندي يا تصادف) ، عوامل شيميايي (مانند خوردن سموم دفع آفات نباتي يا حيواني) ، عوامل غذايي( مانند كمبود برخي مواد معدني يا عدم تعادل در جيره ي غذايي) ، عوامل عفوني( مانند باكتري ها ، ويروس ها ، قارچ ها و عوامل عفونت زا) ، عوامل انگلي (مانند كرم هاي دستگاه گوارش و تنفس)

تشخيص بيماري

داشتن سابقه ي درماني از پرنده براي تشخيص بيماري آن بسيار لازم و ضروري است. مشاهده ي دقيق رفتار و حالات كبوتر بيمار قبل از اين كه در دست گرفته شود بسيار مهم است و با مشاهده ي وضع عمومي كبوتر ، حالت پرها ، ميزان و عمق حركات تنفس مي توان سريعتر ميزان سلامتي آن را ارزيابي نمود
حالت پوست در پرنده نيز ميتواند بيانگر نوع بيماري در آن باشد. پوست پرنده درخشندگي خاصي دارد و پوست خشن و غير درخشنده ميتواند دليل بر وجود آلودگي با كرم هاي روده اي باشد.
غشاي مخاطي و ملتحمه ي چشم ها و پلك ها نيز مهم است و در حالت طبيعي رنگ آن به رنگ صورتي پر رنگ مي باشد. پرخوني اين غشا ميتواند دليل بر وجود بيماري در معده يا كبد باشد و پرخوني شديد دليل بر وجود تب در پرنده است. چنانچه غشاي مخاطي به رنگ زرد باشد دليل بر وجود بيماري كبدي است و در صورت كم رنگي و رنگ پريدگي در غشاي مخاطي چشم مي تواند دليل بر وجود سوء هاضمه و اشكال در دستگاه گوارش باشد
به عنوان اولين اقدام جهت بررسي وضعيت عمومي پرنده بايد به قسمتهاي: سر ، نوك، سوراخ هاي بيني، حفره دهان ، حنجره و ناي پرنده توجه كرده و آنها را از نظر سلامت ظاهري بررسي نمود. با دميدن بين پرهاي بدن وضعيت پوست و وضع عضلات را مشاهده كرد. حالت و شكل پرها نيز اهميت دارند. شل بودن عضلات سينه مي تواند دليل بر وجود بيماري مزمن در پرنده باشد. به شكم پرنده نيز بايد توجه كرد و براي معاينه ي آن بايد از نوك انگشتان استفاده نمود وجود برخي از تومورها را در اين ناحيه مي توان اينگونه احساس كرد. مخرج پرنده نيز از جمله قسمتهايي است كه بايد مورد معاينه و مشاهده قرار گيرد.
درجه حرارت بدن كبوترها در حالت طبيعي معمولا بين 41 تا43 درجه است و تنفس آرام و پيوسته انجام مي شود. تعداد تنفس آنها در حالت طبيعي بين 16 تا 36 بار در دقيقه انجام مي شود.


نویسنده : محمود رضائی بازدید : 3575 تاريخ : سه شنبه 9 آبان 1391 ساعت: 1:27
برچسب‌ها : بیماری کبوتران,
اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورها